2. Targi Rehabilitacji i Sprzętu Rehabilitacyjnego REHexpo 2019 - relacja

W dniach 12-13 kwietnia 2019 roku w Centrum Targowo-Konferencyjnym Exposilesia w Sosnowcu odbyła się druga edycja Targów Rehabilitacji i Sprzętu Rehabilitacyjnego REHexpo 2019. Podobnie jak w roku ubiegłym - w czasie edycji premierowej - JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach objął wydarzenie swoim honorowym patronatem. 

Wydarzeniem towarzyszącym tegorocznej imprezie targowej była, współorganizowana przez Uniwersytet Śląski w Katowicach, Ogólnopolska Konferencja Popularno-Naukowa „Symbioza Fizjoterapii, Medycyny i Inżynierii Biomedycznej czyli współpraca FIZJOTERAPEUTY, LEKARZA, INŻYNIERA szansą na jakość, rozwój i naukę”. Celem konferencji było propagowanie wiedzy i nowoczesnych rozwiązań technologicznych, jakie niesie dzisiejsza rehabilitacja i medycyna, wśród fizjoterapeutów, lekarzy i inżynierów biomedycznych, jak również umożliwienie dotarcia do różnych branż gospodarki, aby wspomóc współpracę z innymi dziedzinami nauki oraz przedsiębiorstwami. Naukowcy z Instytutu Informatyki Uniwersytetu Śląskiego zaproponowali, przygotowali oraz poprowadzili sesję pt.: Środowisko wirtualne i IT systemy wspomagania rehabilitacji, w której moderatorami byli prof. dr hab. inż. Zygmunt Wróbel, dr Paweł Janik oraz dr Grzegorz Machnik.

Na stoisku Uniwersytetu Śląskiego, przygotowanym przez Biuro Współpracy z Gospodarką, prezentowano rozwiązania opracowane na Wydziale Informatyki i Nauki o Materiałach. Targi były również okazją do spotkania z Dyrektorem Instytutu Informatyki - Prof. dr hab. inż. Zygmuntem Wróblem oraz pracownikami Instytutu - dr Pawłem Janikiem, dr Małgorzatą Janik oraz dr Grzegorzem Machnikiem.

Na stoisku uniwersyteckim prezentowano trzy rozwiązania:

Prototyp gry rehabilitacyjnej z wykorzystaniem środowiska wirtualnego lub rozszerzonego. Rozwiązanie bazuje na inercyjnym systemie do akwizycji ruchu, który pozwala na interakcję z wyświetlanym obrazem. Ubieralny system sterownika pozwala na monitorowanie i realizowanie procesu rehabilitacji w dowolnym miejscu, w przeciwieństwie do stacjonarnych systemów bazujących na kamerach.

Kamizelkę oscylacyjną do drenażu dróg oddechowych. Jest to rozwiązanie ubieralne, które pozwala na udrażnianie dróg oddechowych. Umieszczone w części tekstylnej generatory wibracji pozwalają na wytworzenie programowalnej fali mechanicznej.  Cykliczne wibracje pozwalają na odkrztuszenie i rehabilitację dróg oddechowych podczas wykonywania codziennych czynności. Kamizelka posiada zaawansowany sterownik oraz oprogramowanie.

System monitorowania oddechu i wspomagania rehabilitacji dróg oddechowych. Rozwiązanie umożliwia efektywniejsze przyswajanie przez pacjentów leków, zwłaszcza w postaci aerozoli. System ma zastosowanie domowe oraz kliniczne i może współpracować z wieloma typami inhalatorów. Rozwiązanie może być wykorzystywane w procesie leczenia licznych schorzeń układu oddechowego o różnej genezie: udrażnianie dróg oddechowych przy katarze, nieżytach, czy zapaleniach, także leczenie przewlekłych schorzeń dróg oddechowych (astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc). Zaproponowany system składa się z zaawansowanej technologicznie części sensorowej oraz oprogramowania mobilnego - środowisko wirtualne, z którym interakcja zachodzi podczas inhalacji. Główna grupa docelowa to najmłodsi pacjenci, którzy podczas inhalacji będą mogli uczestniczyć w grze na urządzenia mobilne np. smartfony czy tablety.

Celem targów była wymiana wiedzy i doświadczenia przedstawicieli środowisk medycznych i naukowych sektora prywatnego i publicznego.

Skróty

Biuletyn Informacji Publicznej
Copyright © 2001-2024
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Wszelkie prawa zastrzeżone.