Cracow Tech Week - Święto kreatywności i innowacji w ramach Kongresu Impact'19 - relacja

W dniach 21-22 maja 2019 roku w ICE Kraków Congress Centre w Krakowie odbyła się kolejna, czwarta edycja międzynarodowego kongresu IMPACT poświęconego trendom technologicznym w innowacyjnych branżach oraz wyzwaniom nowoczesnej gospodarki. Ideą kongresu jest stwierdzenie, iż rozwój oparty jest na innowacjach i ciekawych rozwiązaniach.

Wydarzeniem towarzyszącym tegorocznego Kongresu był, odbywający się w dniach 20-23 maja br. w Forum Wydarzeń, Cracow Tech Week - święto kreatywności i innowacji, którego celem jest poznanie i wspieranie przełomowych pomysłów z całego świata.

W ramach Cracow Tech Week, zwanego również największym świętem talentów i technologii JUTRA w regionie CEE, miały miejsce różne aktywności: prezentacje na scenach otwartych, scenach warsztatowych, jak również SciTech City – strefa ekspozycyjna.

Uniwersytet Śląski w Katowicach był również częścią tego wydarzenia!

Pracownicy Biura Współpracy z Gospodarką UŚ oraz naukowcy z Instytutu Informatyki Uniwersytetu Śląskiego - dr Paweł Janik, dr Małgorzata Janik oraz mgr inż. Michał Pielka, prezentowali innowacyjne wynalazki z dziedziny inżynierii biomedycznej, jak również całą, bogatą ofertę naszej uczelni, szczególnie w aspekcie innowacyjnych badań cechujących się wysokim potencjałem komercjalizacyjnym.

Na stoisku uniwersyteckim prezentowano następujące rozwiązania:

Prototyp gry rehabilitacyjnej z wykorzystaniem środowiska wirtualnego lub rozszerzonego. Rozwiązanie bazuje na inercyjnym systemie do akwizycji ruchu, który pozwala na interakcję z wyświetlanym obrazem. Ubieralny system sterownika pozwala na monitorowanie i realizowanie procesu rehabilitacji w dowolnym miejscu, w przeciwieństwie do stacjonarnych systemów bazujących na kamerach.

System monitorowania oddechu i wspomagania rehabilitacji dróg oddechowych. Rozwiązanie umożliwia efektywniejsze przyswajanie przez pacjentów leków, zwłaszcza w postaci aerozoli. System ma zastosowanie domowe oraz kliniczne i może współpracować z wieloma typami inhalatorów. Rozwiązanie może być wykorzystywane w procesie leczenia licznych schorzeń układu oddechowego o różnej genezie: udrażnianie dróg oddechowych przy katarze, nieżytach, czy zapaleniach, także leczenie przewlekłych schorzeń dróg oddechowych (astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc). Zaproponowany system składa się z zaawansowanej technologicznie części sensorowej oraz oprogramowania mobilnego - środowisko wirtualne, z którym interakcja zachodzi podczas inhalacji. Główna grupa docelowa to najmłodsi pacjenci, którzy podczas inhalacji będą mogli uczestniczyć w grze na urządzenia mobilne np. smartfony czy tablety.

System monitorowania oddechu, pulsu oraz pozycji ciała podczas snu z wykorzystaniem urządzeń mobilnych. Rozwiązanie o nieznanej w skali światowej funkcjonalności i zaawansowania technologicznego zarówno w obszarze ICT, jak i technologii mobilnych. Proponowany system adresowany jest do szerokiej grupy odbiorców. W pierwszej kolejności służy kontroli czynności życiowych noworodków – monitor zapobiega tzw. śmierci łóżeczkowej na skutek bezdechu, uruchamiając alarm w sytuacji braku czynności oddechowych (system zaprojektowany został pod kątem możliwości monitorowania wielu osób jednocześnie). Dzięki miniaturyzacji rozwiązanie adresowane jest również dla osób dorosłych, umożliwiając precyzyjne monitorowanie czynności życiowych i aktywności ruchowej podczas snu. Ponadto pozwala gromadzić długookresowe dane, dzięki czemu dostarcza istotnych informacji.

Targi stanowiły znakomitą okazję do spotkania się i skonfrontowania myśli z najbardziej światłymi umysłami – myślącymi przyszłościowo przedstawicielami start-upów, środowiska akademickiego oraz czołowych instytucji prywatnych i publicznych.

W nowoczesnej przestrzeni można było nawiązać kontakt z przedstawicielami biznesu z wielu branż związanych z nowymi technologiami i innowacyjnymi rozwiązaniami, wybitnymi naukowcami, dynamicznie rozwijającymi się start-upami, czy instytucjami publicznymi – osobami posiadającymi zróżnicowane umiejętności i odmienne perspektywy.

Skróty

Biuletyn Informacji Publicznej
Copyright © 2001-2024
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Wszelkie prawa zastrzeżone.