Porozumienie o współpracy z Fundacją na Rzecz Ochrony Dóbr Kultury im. S. Himml

W dniu 30 lipca br. odbyło się spotkanie z reprezentacją Fundacji na Rzecz Ochrony Dóbr Kultury im. Stefanii Himml z siedzibą w Rybniku, w czasie którego, oprócz omówienia wspólnych planów i działań, został podpisany dokument porozumienia o współpracy pomiędzy Fundacją, a Uniwersytetem Śląskim w Katowicach.

Celem nadrzędnym w bieżącej działalności Fundacji jest renowacja pałacu w Rzuchowie z przeznaczeniem na działalność kulturalno-turystyczną.

Eklektyczny, otoczony parkiem pałac wzniesiony został w 1888 r. przez H. Himmla, ówczesnego właściciela wsi. Zniszczony w okresie II wojny światowej budynek odnowiony został przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej z przeznaczeniem na Dom Dziecka, w którym schronienie znalazło ok. 80 wychowanków. Z powodu braku środków na jego utrzymanie, placówkę zlikwidowano w połowie lat 90-tych XX w. Po kilku latach budynek przeszedł w prywatne ręce, jednakże jego stan stale ulegał pogorszeniu.
Obecny właściciel przeprowadził szereg prac remontowych, jednakże koszt renowacji pałacu jest ogromny, co przyczyniło się do powołania Fundacji.

Budynek wraz z otaczającym go starodrzewie od 1981 r. objęty jest ochroną konserwatorską.

W ramach realizacji postanowień porozumienia o współpracy planowane są m.in. następujące działania:

- realizacja wspólnych projektów o zasięgu regionalnym, ponadregionalnym i międzynarodowym;

- współpraca w zakresie organizacji i promocji wydarzeń skierowanych do środowiska akademickiego Uczelni;

- promowanie postaw/idei przedsiębiorczości w środowisku akademickim Uczelni, w tym wspieranie projektów studentów Uczelni;

- udział Fundacji w konsultowaniu programów kształcenia oraz tematyki prac dyplomowych, tworzonych w Uczelni;

- promowanie przez Strony idei transferu wiedzy do środowiska gospodarczego;

W spotkaniu uczestniczyli:

- ze strony Fundacji: Pan Janusz Gładysz - Prezes Fundacji, Pani Ewa Mackiewicz - Dyrektor Fundacji oraz Pani Karolina Gładysz,

- ze strony UŚ: Prof. Iwona Jelonek oraz pracownicy uniwersyteckiego Biura Współpracy z Gospodarką.

Inicjatorem współpracy jest Pani Prof. Iwona Jelonek z Instytutu Nauk o Ziemi Wydziału Nauk Przyrodniczych UŚ - Lider zespołu ds. jakości paliw stałych oraz badań środowiskowych.