Uniwersytet Śląski otrzymał dofinansowanie projektu w obszarze Społecznej Odpowiedzialność Nauki

Uniwersytet Śląski w Katowicach otrzymał dofinansowanie na realizację projektu pn.: "Nauka bliżej Ciebie – upowszechnianie efektów działalności naukowo-badawczej Uniwersytetu Śląskiego".

Termin realizacji projektu: 1 października 2020 - 31 marca 2022

Program: Społeczna odpowiedzialność nauki – Popularyzacja nauki i promocja sportu

Celem projektu jest upowszechnianie i popularyzacja osiągnięć naukowych, pracy naukowców oraz prowadzonych w Uniwersytecie badań naukowych i prac rozwojowych, szczególnie dotyczących następujących priorytetowych obszarów badawczych:

∘       POB1 - Harmonijny rozwój człowieka – troska o ochronę zdrowia i jakość życia,

∘       POB2 - Nowoczesne materiały i technologie oraz ich społeczno-kulturowe implikacje,

∘       POB3 - Zmiany środowiska i klimatu wraz z towarzyszącymi im wyzwaniami społecznymi,

∘       POB4 - Humanistyka dla przyszłości – interdyscyplinarne badania kultury i cywilizacji,

∘       POB5 - Badanie fundamentalnych właściwości natury.

Realizacja projektu koncentrować się będzie na szeroko rozumianej komunikacji świata nauki z jego otoczeniem, dzięki czemu możliwe będzie ukazanie różnorodności, nowoczesności i otwartości Uniwersytetu, naukowców i nauki.

W ramach projektu planowane są następujące działania:

∘       Kampania promocyjna nt. osiągnięć naukowych oraz prowadzonych w Uniwersytecie badań naukowych i prac rozwojowych realizowana w formie multimedialnej oraz tradycyjnej oraz poprzez zaprojektowanie akademickiej gry planszowej przybliżającej użytkownikom pracę naukowca i popularyzującą naukę.

∘       Organizacja cyklu spotkań typu „science to ….” popularyzujących osiągnięcia naukowe, pracę naukowców, prowadzone badania naukowe i prace rozwojowe.

∘       Udział w imprezach o charakterze targowo-wystawienniczym, umożliwiający upowszechnianie rozwiązań innowacyjnych wykorzystujących rezultaty badań naukowych, jak również ich wpływu na rozwój gospodarczo-społeczny kraju, w środowiskach biznesowych.