Zaproszenie do udziału w międzynarodowej konferencji naukowej "Metropolitalne perspektywy na lepszą miejską przyszłość – idee, mieszkańcy, instytucje"

Szanowni Państwo,

serdecznie zapraszamy do udziału w międzynarodowej konferencji naukowej "Metropolitalne perspektywy na lepszą miejską przyszłość – idee, mieszkańcy, instytucje" (Metropolitan Prospects for a Better Urban Future - Ideas, Inhabitants, Institutions), organizowanej przez Obserwatorium Procesów Miejskich i Metropolitalnych we współpracy z Instytutem Socjologii Wydziału Nauk Społecznych UŚ, która odbędzie się 10 lutego 2022 roku.

Konferencja jest planowana jako wydarzenie oparte na spotkaniach i dyskusjach bezpośrednich. W zależności od sytuacji sanitarnej i regulacji bezpieczeństwa sanitarnego konferencja może przyjąć formę hybrydową lub całkowicie zdalną. Informacje dotyczące formy konferencji zostaną podane przez organizatorów co najmniej miesiąc przed terminem jej rozpoczęcia.

Celem konferencji jest stworzenie pracownikom badawczo-naukowym, członkom Metropolitalnej Sieci Naukowej oraz społeczności akademickiej, reprezentującym różne dyscypliny naukowe i podejścia badawcze, możliwości podjęcia dyskusji na temat zróżnicowanych wyzwań stojących przed obszarami metropolitalnymi: wyzwań klimatycznych oraz związanych z poszukiwaniem nowych modeli życia, mieszkania, pracy, generowania zasobów, które ograniczałyby negatywne oddziaływanie na środowisko, a jednocześnie pozwalały mieszkańcom zachować wysoką jakość życia, także w sytuacjach kryzysowych, jak ta związana z pandemią COVID-19. Konferencja ma również na celu upowszechnienie najnowszych wyników badań realizowanych przez naukowców reprezentujących uczelnie oraz instytuty badawcze z kraju i zagranicy.

W roli keynote speaker’ów udział wezmą eksperci z zagranicy:

• prof. Mariona Tomàs Fornés (Barcelona, Hiszpania)
  • prof. Eric Champagne (Ottawa, Kanada)
  • prof. Christophe Chabrot (Lyon, Francja)

Zakres tematyczny konferencji można opisać poprzez 3 x „i”, tj. ideas, inhabitants, institutions, obejmujący następujące zagadnienia szczegółowe:

1. Metropolie w ujęciu teoretycznym: pojęcia, koncepcje, teorie, perspektywy na przyszłość.
  2. Metropolie jako złożone systemy społeczne: praktyki, działania (oddolne), partycypacja, innowacje społeczne.
  3. Metropolie w ujęciu instytucjonalnym: regulacje, kompetencje, zarządzanie, polityki.

Udział w konferencji jest bezpłatny.

Osoby zainteresowane czynnym uczestnictwem w konferencji i wygłoszeniem referatu zapraszamy do przesłania abstraktu na adres e-mail: obserwatoriumMiasto@us.edu.pl do 30 listopada 2021 r., wpisując w tytule wiadomości: Zgłoszenie abstraktu – Konferencja Metropolitalna 2022.

Do czynnego udziału w konferencji zapraszamy również młodych pracowników nauki i doktorantów.

Opis założeń konferencji >>>

Konferencja została objęta Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Katowice Marcina Krupa oraz Patronatem Honorowym JM Rektora Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Konferencję umieszczono również na liście wydarzeń towarzyszących 11. Światowego Forum Miejskiego (WUF-11) organizowanego w 2022 roku w Katowicach.

Konferencja uzyskała dofinansowanie w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki.