Informacja o zmianach w związku z tzw. małą ustawą o innowacyjności

Szanowni Państwo,

Dnia 31 grudnia 2016 r. weszły w życie zapisy tzw. małej ustawy o innowacyjności (ustawa z dnia 4 listopada 2016 r. o zmianie niektórych ustaw określających warunki prowadzenia działalności innowacyjnej, Dz. U. z 2016 r., poz. 1933) zmieniające m.in. ustawę z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (tekst jednolity Dz. U. z 2016 r., poz. 1842).

W związku z wprowadzonymi zmianami w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym od dnia 31 grudnia 2016 r. pracownicy zainteresowani nabyciem praw do wyników badań naukowych lub prac rozwojowych oraz związanego z tymi wynikami know-how powinni złożyć stosowne oświadczenie.

Zgodnie z wprowadzonymi w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym zmianami, od dnia 31 grudnia 2016 r.:

 

Art. 86e. 

1. Pracownik przekazuje uczelni publicznej informację o wynikach badań naukowych lub prac rozwojowych oraz o know-how związanym z tymi wynikami. W przypadku złożenia przez pracownika oświadczenia o zainteresowaniu przeniesieniem praw do tych wyników i związanego z nimi know-how, uczelnia publiczna w terminie trzech miesięcy podejmuje decyzję w sprawie ich komercjalizacji.

 

1a. Oświadczenie, o którym mowa w ust. 1, pracownik może złożyć w formie pisemnej w terminie czternastu dni od dnia przekazania uczelni publicznej informacji o wynikach i związanym z nimi know-how. Termin trzech miesięcy, o którym mowa w ust. 1, biegnie od dnia złożenia oświadczenia.

 

W przypadku złożenia przez pracownika powyższego oświadczenia, Uczelnia uruchamia procedurę prowadzącą do podjęcia decyzji w sprawie komercjalizacji wyników i związanego z nimi know-how. Termin na podjęcie przez Uczelnię decyzji w sprawie komercjalizacji wynosi 3 miesiące od dnia złożenia przez pracownika ww. oświadczenia.

 

Ponadto, ustawa o innowacyjności wprowadziła również następujące istotne zmiany:

  • od 31 grudnia 2016 r.  wynagrodzenie przysługujące Uczelni za przeniesienie na pracownika praw do wyników badań naukowych lub prac rozwojowych oraz związanego z tymi wynikami know-how nie może być wyższe niż 5% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za pracę w gospodarce narodowej w roku poprzednim, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego;

 

  • zniesienie dotychczasowego ograniczenia w uzyskiwaniu korzyści z komercjalizacji, określonego w art. 86f ust. 4 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, tj. że udział w środkach uzyskanych z komercjalizacji przysługujący pracownikowi albo Uczelni przysługuje nie dłużej niż przez pięć lat od dnia uzyskania pierwszych środków.

 

Skróty

Biuletyn Informacji Publicznej
Copyright © 2001-2024
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Wszelkie prawa zastrzeżone.