Nagroda specjalna dla Uniwersytetu Śląskiego w konkursie Innowator Śląska 2023

Szanowni Państwo,

niezmiernie miło nam poinformować, iż po raz kolejny Uniwersytet Śląski w Katowicach otrzymał nagrodę specjalną w konkursie Innowator Śląska 2023 dla najbardziej innowacyjnego rozwiązania, tj. urządzenie do pozycjonowania osoby leżącej na plecach.  

Urządzenie do pozycjonowania pozwala na unoszenie tułowia pacjenta na odpowiednią wysokość, aby ustalić pożądaną, przeważnie poziomą linię kręgosłupa szyjnego i pozostałej części kręgosłupa.

Jest to szczególnie istotne  w przypadku osób z urazem kręgosłupa, po wypadku, w trakcie choroby. Szybkie i bezbolesne ułożenie do badania to podstawa dobrze wykonanego badania radiologicznego. Sterowanie jest intuicyjnie proste, a elementy konstrukcyjne bezpieczne i łatwe w utrzymaniu.

Urządzenie składa się z dwóch głównych elementów, których regulacja względem siebie umożliwia ustawienie tułowia w stosunku do głowy w ustalonym i pożądanym położeniu.

Wynalazek umiejscawia się na poziomej powierzchni przeznaczonej do wykonania badania lub ćwiczeń rehabilitacyjnych, przykładowo na stole do RTG. Na urządzeniu układa się osobę, kładąc jej głowę na zagłówku podpierającym głowę. Tułów układa się na bazie, pozwalającej na podnoszenie go do odpowiedniej pozycji. Za pomocą łącznika dostosowuje się odległość zagłówka podpierającego głowę i bazy pod tułów, tak aby dostosować ją do wzrostu osoby układanej na urządzeniu.

Podnoszenie tułowia odbywa się na zasadzie pompowania bazy pod tułów i podnoszenia jej górnej powierzchni, na której spoczywa dana osoba.

Konstrukcja uwzględnia specyfikę budowy anatomicznej dziecka, to jest stosunkowo dużego obwodu głowy w stosunku do tułowia i związanej z tym konieczności korekcji ułożenia kręgosłupa szyjnego dziecka w pozycji leżącej.

Urządzenie wykonane jest z łatwej w dezynfekcji pianki poliuretanowej termoelastycznej.

Najważniejszym obszarem zastosowania wynalazku jest medycyna – w tym działy wymagające ułożenia pacjenta do badania w zakresie kręgosłupa szyjnego, leczenia operacyjnego lub rehabilitacji. W radiologii i chirurgii kręgosłupa (ortopedia, neurochirurgia) poprawa warunków ułożenia badanego pozwala uzyskać bardziej miarodajne wyniki analiz w obrębie kręgosłupa szyjnego oraz w znaczący sposób ułatwia wykonanie zabiegu operacyjnego. W zakresie rehabilitacji – ułatwia dostęp do odcinka szyjnego kręgosłupa oraz poprawia uzyskany rezultat zabiegu.

Zespołowi naukowemu z Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych UŚ, odpowiedzialnemu za wynalazek, składamy serdeczne gratulacje i życzymy dalszych sukcesów!

Skróty

Biuletyn Informacji Publicznej
Copyright © 2001-2024
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Wszelkie prawa zastrzeżone.