Rządowe zmiany w zamówieniach publicznych oczekiwane przez naukowców

Proponowane przez rząd zmiany w ustawie o zamówieniach publicznych idą w kierunku oczekiwanym przez środowisko naukowe – powiedział PAP prof. Wiesław Banyś. Kluczowe znaczenie ma zmiana progów przetargowych – ocenił prof. Michał Kleiber.

Projekt nowelizacji ustawy Prawo zamówień publicznych Rada Ministrów przyjęła podczas wtorkowego posiedzenia. Najważniejszą zmianą, jest podwyższenie z 14 do 30 tys. euro tzw. progu bagatelności, od którego trzeba stosować procedury przewidziane w przepisach o zamówieniach publicznych. Rząd zaproponował jednak podniesienie progu do 130 tys. euro - dla zamówień realizowanych przez instytuty naukowe, dla uczelni wyższych ten próg wyniesie 200 tys. euro.

„Podniesienie progu do 200 tys. euro powinno zniwelować większość problemów, jakie do tej pory stanowiły przepisy prawa o zamówieniach publicznych. To bardzo dobry krok, który powinien spowodować, że bariery administracyjno-biurokratyczne szybkiej realizacji badań naukowych, powinny zniknąć” – powiedział PAP przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) i rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Wiesław Banyś.