spinPLACE – nowa przestrzeń kreatywności i coworkingu na Uniwersytecie Śląskim

Logotyp SPINplaceRewitalizacja budynku Uniwersytetu Śląskiego przy ulicy Bankowej 5 w Katowicach dobiegła końca. W odnowionej przestrzeni działa spinPLACE – regionalne i międzyuczelniane centrum kreatywności, coworkingu, prototypowania oraz animacji projektów B+R, które powstało dzięki dofinansowaniu Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.

spinPLACE jest dostępnym dla całej społeczności akademickiej i jej otoczenia miejscem wspierania współpracy i innowacji dla Uniwersytetu Śląskiego, a także Konsorcjum Akademickiego – Katowice Miasto Nauki. Przestrzeń spinPLACE umożliwi korzystanie między innymi z przestrzeni networkingowych, konferencyjnych, a także miejsc spotkań pozwalających na organizację różnego rodzaju wydarzeń i inicjatyw.

Działania centrum kreatywności i coworkingu koncentrować się będą na wspieraniu inicjatyw współpracy z otoczeniem zewnętrznym w ramach projektów i inicjatyw oraz stymulowaniu szeroko rozumianej przedsiębiorczości. Realizowane będą tu takie przedsięwzięcia, jak: Silesia Design School, Spin Business Accelerator, R&D Fuse, Start-Up Mill, Science Cafe oraz 3D Prototyping Centre, stąd swoje siedziby znajdą tu jednostki Uniwersytetu Śląskiego merytorycznie realizujące działania z zakresu współpracy z otoczeniem i pobudzania przedsiębiorczości.

Obiekt funkcjonuje od końca grudnia, natomiast oficjalne otwarcie planowane jest na drugą połowę lutego.

Projekt współfinansowany był ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa I Nowoczesna Gospodarka, Działanie 1.4  Wsparcie ekosystemu innowacji poddziałanie: 1.4.2. Wsparcie regionalnych oraz lokalnych centrów kreatywności i innowacji. Projekt zakończył się z końcem 2023 roku z dofinansowaniem w wysokości ponad 25 mln złotych.

Logotypy: Fundusze Europejskie, Rzeczpospolita Polska, województwo śląskie, Unia Europejska