XI Ogólnopolska Konferencja Porozumienia Akademickich Centrów Transferu Technologii (PACTT) - podsumowanie

Szanowni Państwo,

w dniach 3-5 listopada br. mieliśmy okazję uczestniczyć po raz kolejny w Ogólnopolskiej Konferencji Porozumienia Akademickich Centrów Transferu Technologii (PACTT).

Bieżąca XI edycja wydarzenia miała miejsce w Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej Uniwersytetu Warszawskiego w Chęcinach.

Przedmiotem konferencji jest wymiana doświadczeń pomiędzy przedstawicielami jednostek należących do Porozumienia Akademickich Centrów Transferu Technologii w kontekście tematyki komercjalizacji wyników badań naukowych, transferu wiedzy, technologii i innowacji.

Główne tematy konferencji stanowiły:

- inicjatywy (w tym ustawowe, programowe) Ministerstwa Edukacji i Nauki w zakresie komercjalizacji wyników badań naukowych z polskich uczelni do gospodarki;

- obecne i planowane przedsięwzięcia ministerialne dotyczące współpracy nauki i biznesu, w tym wspierające komercjalizację;

- inicjatywy Agencji Badań Medycznych i potencjalna współpraca
z Centrami Transferu Technologii;

- Zarządzanie własnością intelektualną w projektach „Bezpieczeństwo
i Obronność”;

- Polska Platforma Bezpieczeństwa Wewnętrznego (TBC);

- Innowacje społeczne i wpływ na otoczenie;

- Finansowanie innowacji – ulga podatkowa B+R;

- Urząd Miar i Wag, Nowe inicjatywy i propozycja współpracy;

- Wycena technologii i co dalej? (Opcje sprzedaży, licencji);

- Rola AIP w transferze technologii;

- Przybliżenie działalności Fundacji PACTT, podsumowanie działań Rady Koordynacyjnej PACTT i plany na przyszłość;

Dzięki networkingowi z pracownikami Centrów Transferu Technologii z całego kraju mogliśmy podzielić się naszymi spostrzeżeniami, wymienić poglądami i doświadczeniami oraz zainspirować przykładami, które wspomogą naszą codzienną działalność.

Z Konferencji wróciliśmy jak zawsze z głowami pełnymi pozytywnych wrażeń i nowych pomysłów!

Porozumienie Akademickich Centrów Transferu Technologii (PACTT) jest dobrowolnym zrzeszeniem przedstawicieli z jednostek odpowiedzialnych za zarządzanie i komercjalizację własności intelektualnej polskich uczelni, instytutów badawczych oraz PAN. Porozumienie ma charakter ogólnopolski, obecnie liczy ponad 75 członków, a jego szeregi sukcesywnie zasilają nowe jednostki.